Menü Kapat

Climate Master Sistemler

Clima Master firması 50 yılı aşkın deneyimi ile sadece Su ve Toprak Kaynaklı Isı Pompası imalatı yapmaktadır. 25,000 m²’lik toplam imalat alanı ile Amerika’nın en büyük pazar payına ve yılda 50 bin adet üzerindeki imalatı ile konusunda dünyanın en yüksek imalat hacmine sahiptir.
Form A.Ş. tarafından 17 yıldır Türkiye’de temsil edilmektedir. İlk olarak 1995 yılında başlayan ısı pompası sisteminin tanıtımı ve bunu takip eden yıllardaki ilk su kaynaklı ve toprak kaynaklı uygulamaları ile konuyu Türkiye’de ilk anlatan ve uygulayan firma Form A.Ş. olmuştur.
Bugün Türkiye’de yeni kurulan alışveriş merkezlerinde ağırlıklı ısı pompası sistemlerinin kullanılması tamamen Form A.Ş. nin yapmış olduğu bu çalışmanın bir sonucudur. Meydan M1 AVM Ümraniye’de 18.000 metre sondajı olan toprak kaynaklı uygulama hem Avrupa’daki en büyük 5. uygulama olmuş hem de Avrupa çapında 7’den fazla ödül almıştır.

 Neden Su Kaynaklı Sistem?
Su, enerji transferindeki en verimli yoldur. Su soğutmalı sistemler, hava kaynaklı sistemlere göre daha verimli ve küçük boyutludur. Borulardaki su hacmi aynı zamanda bir enerji deposu vazifesi görür. Daha düşük gaz basınçlarında çalışmayı sağladığından daha yüksek verimli sistemlerdir.

Isı Pompası (Heat Pump) Nedir?
Binaların yıl boyunca aydınlatma, insanlar, ekipmanlar ve güneş olmak üzere farklı iç yükleri mevcut- tur. Bu yükler ısı pompası sistemi ile ısıtma-soğutma ve kullanım sıcak suyu olarak geriye kazanılır. Isı pompası sistemleri en verimli sistemlerdir. Isı Pompası, soğutma yapabilen cihazda soğutucu akışkan sisteminin 4 yollu vana ile ters çevrilerek, ısıtma yapabilmesine verilen addır. Kondenseri su ile soğutulan ısı pompaları ise su soğutmalı ısı pompaları (water source heat pump) diye adlandırılır. DX ( direkt genleşmeli) çalıştığı için su ya da havayı ısıtıp-soğutabilen paket bir klima cihazıdır. Climatemaster su kaynaklı ısı pompaları hem soğutma hem ısıtma ihtiyacını bağımsız olarak aynı anda sağlar. Çevre dostu soğutucu akışkan kullanımı nedeni ile verimliliği yüksek ve çevreyi koruyan sistemlerdir. Düşük miktarda enerji tükettiklerinden, klasik ısıtma soğutma sistemlerine göre CO emisyonları daha düşüktür.

Neden Isı Pompası?
Yüksek verim, düşük enerji harcaması, düşük ilk yatırım maliyeti, maksimum kullanılabilir alan, düşük bakım maliyeti, uzun kullanım ömrü, mimari değişikliklere kolayca uyum sağlayabilme, bağımsız kontrol ve 50 yıldan fazla denenmiş teknoloji en önemli tercih edilme özellikleri arasında gelir.

Isı Pompası Sistemlerinin Çözümleri
Sudan Havaya Isı Pompaları (Havanın ısıtılması ve soğutulması)
Climatemaster ısı pompaları 1,50-100 kW aralığında soğutma ve ısıtma kapasitelerine sahiptir. R410A çevre dostu soğutucu akışkan ile yüksek verim ve yeşil çevre hedeflenmiştir. Yüksek COP /EER değerleri sayesinde minimum işletme maliyeti sağlar. Yatay tip modellerde 30 kW ve dikey tip modellerde 100 kW kapasitelere kadar çıkmaktadır. Genellikle alışveriş merkezi ve iş merkezi gibi ticari binalarda kullanımı yaygındır. Hem ısıtma hem soğutma ihtiyacını aynı anda birbirinden bağımsız olarak 2 borulu sistemle sağlar. -6,7°C ile +48,9°C arasında giriş suyu sıcaklığında çalışmaya uygundur. Her bir cihaz evaporatör,fan,su soğutmalı kondenser, kompresör ve elektronik kontrol kartı ile pano içerir.

Sudan Suya Isı Pompaları (Suyun ısıtılması ve soğutulması)
Climatemaster sudan suya ısı pompaları 8-100 kW aralığında soğutma ve ısıtma kapasitelerine sahiptir. R410A Çevre dostu soğutucu akışkan ile yüksek verimlidir. Düşük işletim maliyeti sağlar. Tek bir cihazla ısıtma ,soğutma ve kullanım sıcak suyu sağlayabilir. Evsel ve ofis-ticari uygulamalarda yerden ısıtma, fancoil ve klima santrali gibi sulu ısıtma ve soğutma sistemleri ile çözüm yapılır. Soğutmada 7,50 EER değeri, ısıtma 5,50 COP değerine ulaşır. Modüler kullanımı sayesinde yüksek kapasiteli ihtiyaçlara kolaylıkla cevap verebilir. Daha çok toprak kaynaklı sistemler, yer altı suyu uygulamaları veya göl-nehir deniz suyu uygulamaları ile kullanılsa da kule kazan destekli sistemlerde de kullanımı mevcuttur. -5°C ile +45°C arasında giriş suyu sıcaklığında çalışmaya uygundur. Sudan suya ısı pompası cihazları küçük ebatları sayesinde az yer kaplarlar. Kontrol ünitesi, sistemi yüksek veya düşük basınca karşı korur. Akıllı resetleme konumu vardır.

Su Kaynaklı Isı Pompası Avantajları
Kullanıcı / İşletme Açısından
Her kullanıcı birbirinden bağımsız olarak soğutma ve ısıtma yapabilir. Her kullanıcı harcadığı kadar enerji bedeli öder İç dekorasyona uygun yatay-dikey-konsol tip ünitelerle çözüm imkanı sağlar. Kullanıma uygun şekilde kolaylıkla kapasite artırımı ve azaltılması mümkündür. Yüksek verim, düşük enerji harcaması sayesinde minimum kullanım maliyeti sağlar. Düşük bakım maliyeti vardır. Komple devre dışı kalmaktan korunma sağlar.
Yatırımcı Açısından
Ön yatırım sadece kule, küçük bir kazan ve izolasyonsuz tesisat borularıdır. Ana cihazlar kullanıcılar tarafından alınabilir. ( ilk yatırımda avantaj ) Bina dışında sadece soğutma kulesi olacağı için görünümü bozan çok sayıda ünite kullanılmaz. Her kullanıcı bağımsız olarak ısıtma ve soğutma yapabilir. Farklı sistemlerin bir arada kullanılmasını ortadan kaldırır. Türkiye ve Dünya’da denenmiş bir teknolojidir. Bu konforu sağlayabilmek için gerekli ilk yatırım maliyeti, alternatiflerine göre minimumdur. 4 borulu fancoil konforunu daha ekonomik olarak kullanma imkanı verir.
Uygulama Açısından
Basit,iki borulu su hattı uygulaması ile 4 borulu sistem konforu sağlar. (Aynı anda ısıtma ve soğutma) İzolasyona ihtiyaç duyulmaz. (Çevrimsuyu sıcaklığı 15°C’nin altına düşmediğinden, izolasyon gerekmez.) Tesisat sistemi bakır borulu bir sistem olmadığından, kaynak problemi yoktur. Her kullanıcı iç dizaynına göre yerleşim yapabilir. Geniş kanal şaftlarına ihtiyaç yoktur. Dış ünite olmadığından binada yerden tasarruf sağlar.


2.10 kW ile 3.70 kW aralığında soğutma/ısıtma kapasitesi R410a çevre dostu soğutucu akışkan ASHRAE 90.1 verimlilik standartlarına uygun Yüksek verimli rotary kompresörler Kompresör bölümündeki eşsiz çift katlı izolasyon sayesinde sessiz çalışma -5 ile + 45 °C su giriş sıcaklık aralığında çalışabilme Standart Mikroproses kontrollü Mat siyah epoksi toz boya kaplamalı ön panel ve galvaniz kasa Sağ-sol su bağlantı ve ön-alt dönüş havası seçenekleri Opsiyonel Lonworks, Bacnet, Modbus, Johnson N2 bina otomasyon sistemleri ile uyumlu çalışabilme Opsiyonel ekstra izolasyon.


TC Compact su kaynaklı ısı pompası serisi verimlilik, özellikler ve uygulama esnekliği yönünden yüksek kaliteli bir üründür. TC serisi sektördeki en küçük boyutlara sahip olup,montaj kolaylığı ve alandan tasarruf sağlar. Yüksek verimli yeşil teknoloji tasarımı sayesinde LEED sertifikası için puan kazandırır.
1,5 kW ile 15,0 kW aralığında soğutma/ısıtma kapasitesi -6,7 ile +48,9°C su giriş sıcaklık aralığında çalışabilme R410a çevre dostu soğutucu akışkan ASHRAE 90.1 verimlilik standartlarına uygun Mat siyah epoksi toz boya kaplamalı ön panel ve galvaniz kasa Yatay üniteler için taşma sensörlü drenaj tavası,dikey ünitelerde sifonlu drenaj hattı Cam yünü izolasyon ile sessiz çalışma Kompresör bölümündeki eşsiz çift katlı izolasyon sayesinde sessiz çalışma Kompresör ve fan bölümü birbirinden izole edilerek ayrılmış. Copeland scroll kompresörler TXV Isıl genleşme valfi Standart Mikroproses kontrollü Opsiyonel Lonworks, Bacnet, Modbus, Johnson N2 bina otomasyon sistemleri ile uyumlu çalışabilme Opsiyonel Bakır-Nikel eşanjör seçimi Opsiyonel yüksek basınçlı fanlar Opsiyonel ekstra izolasyon.


TS Ultra Yüksek Verimli ve çok düşük ses seviyeli su kaynaklı ısı pompası serisi, sektördeki en yüksek verimli ısı pompasıdır. 006 ile 070 model aralığında 11 farklı kapasiteye sahip geniş bir ürün gamı vardır. Kompresör ve fan bölümünde ekstra izolasyon sayesinde en sessiz ısı pompasıdır. Yeşil teknoloji tasarımı ve yüksek verim sayesinde LEED sertifikası için puan kazandırır.
1,50 kW ile 17,0 kW aralığında soğutma/ısıtma kapasitesi. -6,70 ile + 48,90 °C su giriş sıcaklık aralığında çalışabilme. R410a çevre dostu soğutucu akışkan. ASHRAE 90.1 verimlilik standartlarına uygun. Mat siyah epoksi toz boya kaplamalı ön panel ve galvaniz kasa. Yatay üniteler için taşma sensörlü paslanmaz çelik drenaj tavası, dikey ünitelerde sifonlu drenaj hattı Fan bölümünde ekstra izolasyon ile sessiz çalışma. Kompresör bölümündeki eşsiz çift katlı izolasyon sayesinde sessiz çalışma. Kompresör ve fan bölümü birbirinden izole edilerek ayrılmış. Copeland scroll kompresörler. TXV Isıl genleşme valfi. Standart Mikroproses kontrollü. Opsiyonel Lonworks, Bacnet, Modbus, Johnson N2 bina otomasyon sistemleri ile uyumlu çalışabilme. Opsiyonel Bakır-Nikel eşanjör seçimi. Opsiyonel yüksek basınçlı fanlar.


TCH Serisi su kaynaklı ısı pompası serisi 18-35 kW kapasite aralığına sahiptir.
18,0 kW ile 35 kW aralığında soğutma/ısıtma kapasitesi -6,7 ile +48°C su giriş sıcaklık aralığında çalışabilme R410a çevre dostu soğutucu akışkan ASHRAE 90.1 verimlilik standartlarına uygun kayış, kasnak, fan dizaynı ile yüksek basınç imkanı Mat siyah epoksi toz boya kaplamalı ön panel ve galvaniz kasa Hava dönüş ve üfleme yönlerinde farklı konfigurasyon seçenekleri Cam yünü izolasyon ile sessiz çalışma Kompresör bölümünde eşsiz çift katlı izolasyon sayesinde sessiz çalışma Kompresör ve fan bölümü birbirinden izole edilerek ayrılmış Kompresör ayaklarında titreşim önleyici kauçuk malzeme ile sessiz çalışma Copeland scroll kompresörler TXV Isı genleşme valfi Çift kompresörlü sistem Mikroproses kontrol Taşma sensörlü drenaj tavası Opsiyonel yüksek basınçlı fanlar Opsiyonel Lonworks, Bacnet,Modbus, Johnson N2 bina otomasyon sistemleri ile uyumlu çalışabilme Opsiyonel Bakır-Nikel eşanjör seçimi ekstra izolasyon Opsiyonel ekstra izolasyon.


Ödüllü TLV su kaynaklı ısı pompası serisi yüksek verimliliği ve geniş kapasite aralığı ile esnek çözümler sağlar.
22,0 kW ile 80,0 kW aralığında soğutma/ısıtma kapasitesi -6,70 ile + 48,9 °C su giriş sıcaklık aralığında çalışabilme R410a çevre dostu soğutucu akışkan ASHRAE 90.1 verimlilik standartlarına uygun Mat siyah epoksi toz boya kaplamalı ön panel ve galvaniz kasa Cam yünü izolasyon ile sessiz çalışma Kompresör bölümünde eşsiz çift katlı izolasyon sayesinde sessiz çalışma Kompresör ve fan bölümü birbirinden izole edilerek ayrılmış Kompresör ayaklarında titreşim önleyici kauçuk malzeme ile sessiz çalışma Copeland scroll kompresörler TXV Isıl genleşme valfi Standart Mikroproses kontrollü Opsiyonel Lonworks, Bacnet,Modbus,Johnson N2 bina otomasyon sistemleri ile uyumlu çalışabilme Opsiyonel Bakır-Nikel eşanjör seçimi Opsiyonel yüksek basınçlı fanlar Opsiyonel ekstra izolasyon.


8.0 kW ile 80,0 kW aralığında soğutma kapasitesi -5 ile +45°C su giriş sıcaklık aralığında çalışabilme R410a çevre dostu soğutucu akışkan Copeland scroll kompresörler 2 bağımsız kompresör devresi ( 120 ve 340 modeli ) Pratik üstten su bağlantıları Paslanmaz çelik ön panel;galvaniz kasa Kompresör bölümündeki izolasyon sayesinde sessiz çalışma Kompresör on-off-arıza LED ile bilgilendirme Küçük ebatlar sayesinde minimum yer gereksinimi TXV Isıl genleşme valfi Standart Mikroproses kontrollü Opsiyonel Lonworks, Bacnet, Modbus, Johnson N2 bina otomasyon sistemleri ile uyumlu çalışabilme Opsiyonel Bakır-Nikel eşanjör seçimi Opsiyonel ekstra izolasyon Opsiyonel kullanım sıcak suyu üretimi (1/5 max kapasite)